Nespravedlnost aneb Co mi v Katolickém týdeníku neotiskli

neděle 4. září 2011 15:26

hrnek

Spoustu lidí je věřících. Někteří jsou dokonce kněží nebo učitelé náboženství. Pan Tomáš Machula je děkan teologické fakulty.

Pan Machula mě poprvé oslovil článkem "Proč se upírají svátosti těm, kdo se "provinili"?" v Katolickém týdeníku č. 14 před letošními Velikonocemi. Chodila jsem tehdy na přípravu na zdejší faru, abych mohla jít ke zpovědi a pan farář mi tento článek s dobrým úmyslem dal. Článek mě oslovil, týkal se totiž přesně mě, protože ani já nesmím z právních důvodů chodit ke svátostem. Z hlediska Božího je to jedno. Jelikož se pro mě řešení nenašlo, rozhodla jsem se, že budu jedna z těch, kdo svátosti přijímají přímo.

Poslala jsem celá nadšená z tohoto článku o svátostech panu Machulovi několik zpráv, na které mi nereagoval, až v Katolickém týdeníku č. 31 z něj vypadl ten blaf, který jste si doufám všichni již přečetli v mém minulém článku. Ten mě velice zaujal, přičemž jsem poprosila redakci Katolického týdeníku, aby otiskla mou reakci, což se dosud nestalo, a nebo o tom alespoň nevím.

Tady je:

Reakce na článek "Teologie: důkazy, definice, předpoklady..."

Vážený pane Machulo,

Váš článek z KT 31 "Teologie: důkazy, definice, předpoklady..." mě velmi překvapil. Působí na mě totiž, jako kdyby ho psal totální ateista, což mě u Vás opravdu zaráží vzhledem k tomu, že zastáváte úřad děkana teologické fakulty. Nebo jste to tak napsal jenom proto, abyste mě zase vytočil?

Dobře, řekněme, že článek nevyjadřuje Vaše nejvnitřnější pochyby, ale nahlížíte na celou "věc" (pokud o Bohu smíme říct, že je "věc") z čistě teoretického hlediska. Pro rubriku "Když se nevěřící zeptá" se článek celkem hodí, to máte pravdu.

Jistě jste už slyšel, že jednoznačným důkazem Boží existence je Ježíš. Ve Vašem článku jeho jméno postrádám. Jeho matka počala skrze slovo Ducha svatého. Ježíš je tou výjimkou, která potvrzuje pravidlo v biologickém světě. Poukazuje na to, že v rámci přírodních zákonů zde existuje, působí a žije s námi i náš stvořitel, Bůh, Otec Ježíše Krista a tedy nás všech. My křesťané tuto pravdu otevřeně vyznáváme, ateisté tvrdí opak.

Samozřejmě nevím, jaké důkazy pro nebo proti existenci Otce mají vědy jako filosofie nebo teologie, jestli chcete, můžeme se na to podívat. Nicméně dovolte, abych směla svědčit svým životem (protože Bůh se opravdu nedá vymyslet) a společně s ostatními křesťany a věřícími dokonce i jiných náboženství směla vyslovit názor, že Bůh byl, jest a bude, bez ohledu na to, co si o něm myslí jakákoliv věda.

Dana Klásková, praktikující laik

 

Dokonce jsem jim navrhla, že větu "abyste mě zase vytočil" klidně můžou vynechat... Jestli už je moje reakce v Katolickém týdeníku vytištěná, jen o ní nevím, tak se omlouvám.

 

Pro pana Machulu: Jestli nevěříte důkazu, který si neuděláte sám, tak se pro Vás možná hodí článek otištěný na téže straně jako ten Váš, s názvem "V případě nejistoty raději zvolte pomoc".

 

14.3.2012 doplňeno: Vždycky se najde někdo, kdo bude potřebovat vložit do Kristova boku svou dlaň, aby jeho existenci nepopřel. V aktu víry nejde o společenské postavení věřícího, ani o jeho vliv na školství, náboženství nebo politiku. Vždycky jde jen a jen o vztah k Bohu. Ať už si naši veřejní představitelé věří nebo nevěří, jak chtějí, domnívám se, že by si neměli podkopávat vlastní větev hned u kořenů. Proto celá ta nepříjemná záležitost s panem Machulou, kterou bych už dnes ráda považovala za uzavřenou, leč obávám se stále...


Žádný diskusní příspěvek dosud nebyl vložen.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Oblíbené blogy